2011. szeptember 22., csütörtök

Tson ka-pa / congapa (1357-1419)

Tibetben Amdó tartományban született a 14.század közepén, és úgy mondják, hogy szülőházára árnyékot borító fa levelein Buddha lenyomata volt látható. Lobszang Drakpa szerzetesi vagy egyszerűen Dzse Rinpocse néven volt ismert.
Tibeti egyházi író, a tibeti buddhizmus reformátora a Gelug (Dge-Lugs azaz sárga sapkás) iskola, a Tibetben és Mongóliában századunkban is uralkodó lámaista irányzat alapítója.
több száz kisebb-nagyobb műve a buddhista vallási irodalom legolvasottabb művei közé tartozik.
Congapa tanításai alapján a Gelug hagyomány két sajátos karakterisztikuma: a SZUTRA és a TANTRA egysége , VINAJA (szerzetesi rendszabály)nyomatékosítása.

 világi felszentelését (skrt: Upasaka) és a Kunga Nyingpo (Kun-dga’ Snying-po) nevet három évesen kapta a 4. karmapától,Rolpe Dordzsetől (Rol-pa’i Rdo-rje). Hét évesen kapta meg a novíciusi felszentelést (skrt.: Sramanera, tib.:Gecül) és a Lobszang Drakpa nevet(Blo-bzang Grags-pa) Csödzse Dhondup Rincsentől (Wylie: Chos-rje Don-‘grub Rin-chen). Neki köszönheti, hogy ilyen fiatalon megkaphatta a tibeti buddhizmus három fő haragvó istenségének, Héruka CsakraszamvaránakHévadzsrának és Jamántakának a beavatásait, és hogy képes volt nagy számú szútra, többek között a Mandzsusrí-náma-szamgítí recitálására. Kiváló ismerője lett a továbbá a Vinajának, a viselkedési szabálygyűjteménynek, valamint később Naropa hat jógájának, a Kálacsakra Tantrának és a nagyhírűMahámudra gyakorlatnak. 24 évesen kapta meg Congkapa a teljes szerzetesi felszentelést (szanszkrit: Bhikshu, tibeti: Gelong) a szakja hagyományból. A tudást keresve Congkapa rengeteget utazott, és az akkor létező összes hagyomány több mint száz tanítójától tanulta a tan minden területét, hozzávéve a Dzogcsent is. Tanulmányai mellett hosszas meditációs elvonulásokat tartott. Ismert arról, hogy milliónyi leborulást, mandalafelajánlást és egyéb megtisztulási gyakorlatot végzett. Congkhapának gyakran voltak látomásai meditációs istenségekről, különösen Mandzsusríról, akivel az Írások nehéz pontjainak tisztázásáról közvetlenül tudott kommunikálni.
Kiterjedt ismeretekkel rendelkező tudósként és gyakorlóként nagyon hatékony tanítója volt a tibeti buddhizmusnak, ezért a többi mester és tanítványai között kiemelkedő helyet foglalt el. Tanítói közül sok maga is tanítványává vált, mint Rendawa, Umapa, a nyingma Lhodrak Láma is, akik tisztelték és tanították egymást. Erőteljes befolyása, együttérzése és bölcsessége miatt második Buddhának tekintették.

Öröksége

Congkapa a Kadampa (Bka’-gdams-pa) alapjaira építve, a Vinaja és a tudós tevékenység hangsúlyozásával kívánta megalapítani a gelug (Dge-lugs-pa) rendet. Szakja (Sa-skya), Kadam ésDrikung Kagyü kolostorokban tanult, szedte össze tudását és kapott számos beavatást, és a tibeti buddhizmus egyik legnagyobb tekintélye volt a korban. Úgy tartják, hogy Sákjamuni Buddha beszélt a Mandzsusrí gyökértantrájának egy rövid versében arról, hogy Mandzsusrí Bodhiszattva formájában el fog jönni.
"Miután elmegyek,
És tiszta tanításom már nem létezik,
Átlagos formában fogsz megjelenni,
Egy Buddha cselekedeteit téve,
És létrehozod az Örömteli Országot, a Nagy Védelmezőt
A Hó Birodalmában."
Jóllehet Congkapa hatvan évesen, 1419-ben elhunyt, de az összegyűjtött tanítások 18 kötetét - legnagyobb mennyiségben a Guhjaszamádzsa Tantráról - hagyta hátra. E tizennyolc kötet több száz címet tartalmaz a buddhista tanítás minden aspektusához, és magyarázatokkal szolgál a Szútrajánaés a Vadzsrajána tanítások legnehezebb témáihoz.
Közülük a legjelentősebbek:
  • Lam-rim chen-mo (Az ösvény fokozatainak terjedelmes magyarázata)
  • Sngag-rim chen-mo (A tantrák terjedelmes magyarázata)
  • Drang-nges legs-bshad snying-po (A magyarázó és állító tanítások ékesszólásának esszenciája)
  • rTen-'brel bstod-pa (Az oksági láncolat dicsőítése)
  • gSang-'dus rim-lnga gsal-sgron (A Guhjaszamádzsa öt fokozatának megvilágítása)
  • gSer-phreng (Az aranyfüzér)
Ezek az iratok a Gelugpa hagyomány tanulmányozásának alapvető forrásai. Congkhapának ezen és további tanításai a modern korig érvényesek maradtak, és védelemként szolgálnak a Mahájána és aVadzsrajána buddhizmus félremagyarázásával szemben.
14. dalai láma Congkapa munkáinak hitelességét a Buddhapalita művében található jelentéssel egybevágónak nevezte. Congkapa munkáit mélységesként és a hagyományhoz hűként dicsérik, mint ami az átadott tanítások veleje és lényegi tisztázása, ami lényegében a változatlan igazság összefoglalását célozza. [1]
Congkapa alapította meg a Ganden kolostort 1409-ben, ami fő tartózkodási helye is lett. Számos tanítványa volt, akik között a legkiemelkedőbb Gyalcab Dharma Rincsen (1364-1431), Khedrup Gelek Pelzang (1385-1438), Togden Dzsampal Gyaco, Dzsamjang Csodzse, Dzsamcsenpa Sherap Szenge and Gyalwa Gendün Drup, az első dalai láma (1391-1474). Halála után Congkapa tanításait a Gyalcab Dharma Rinpcsen és Khedrub Gelek Pelszang őrizte. Ezután leszármazását a Ganden Tripak, a Ganden kolostor apátjai tartották. A jelenlegi a 101. Ganden Tripa, Khenszur Lungri Namgyal. AGanden kolostor Congkapa általi megalapítását követően Dzsamjang Csödzse megalapította aDrepung kolostort, Csödzse Shakja Jese a Szera kolostort, és az 1. Dalai Láma, Gyalwa Gendün Drup a Tashi Lhunpo kolostort. Tibet, de Kína és Mongólia területén is sok gelug kolostort építettek.
A Sárgasapkás (Gelugpa) hagyomány sok leszármazás-tartója között található Gyalwa Rinpocse (közismertebben a Dalai Láma), a Pancsen Láma, Csagkja Dordzse Csang, Ngacsen Köncsok Gyalcen, Kjishö Tulku Tenzin Thrinly, Dzsamjang Sepa, Phurcsok Dzsampa Rinpocse, Dzsamjang Dewe Dordzse, Takphu Rinpocse, Khacsen Jeshe Gyalcen stb. egymást követő reinkarnációi.
Congkapa a megalapítója az évente megrendezett tibeti Nagy Imafesztiválnak, a Monlamnak (Smon-lam chen-mo). Tízezer szerzetesnek tettek szolgálatokat ezen alkalommal. A Nagy Imafesztivált Négy Nagy Tettének egyikeként tartják számon. Sákjamuni Buddha csodás cselekedeteit ünneplik ekkor.

2011. szeptember 20., kedd

dhyani mudra

ez egy meditációs helyzet. helyezzük mindkét kezünket az ölünkbe edényt formálva velük. a bal kéz a jobbon nyugszik, a hüvelykujjak érintik egymást. ez a klasszikus meditációs helyzet. a kezek által formált edényalak jelzi, hogy üresek vagyunk, készek az új energia befogadására. ez a mudra olyan akár alávetni magunkat. a gyakorló alázatosan közli, hogy kész a befogadásra.

kalesvara mudra

ez a mudra meg nyugtatja az elmét. roppant erőteljes, megváltoztatja a személyiségjegyeinket, és megszüntetheti a szenvedélybetegségeket. naponta akár 20percig is végezhető. ebben a mudrában középső ujjaink vége érintkezik.a mutatóujjak első két ízülete, valamint a hüvelykujjak érintik egymást. a kisujj és a gyűrűsujjak behajlanak. a hüvelykujjak a mellkasunk irányába mutassanak, könyökünket pedig tárjuk szét.lassan lélegezzünk ki és be 10 alkalommal.
figyeljünk a légzésünkre, és lassacskán növeljük a szünetet mind a belégzést, mind a kilégzést követően.

makara mudra

ez a krokodil mudra. aktiválja a vese energiáit. erőtartalékainkból merít. helyezzük egyik kezünket a másikba, és nyújtsuk ki a hüvelykujjat a másik kezünk kisujja és gyűrűsujja között
, úgy hogy vége a másik tenyérnek a közepét érinti. utóbbi kéz hüvelyk-és gyűrűsujja érintkezik. elvégezhető naponta 3×10-10 percig.

Jó Szív

Buddha idejében élt egy öreg koldusasszony, akit Boldogságot Sugárzónak neveztek. mindig figyelte a királyokat, hercegeket, az egyszerű embereket, amint áldozatot ajánlottak fel Buddhának, és tanítványainak, és semmit sem szeretett volna jobban, mint hogy ő is megtehesse. elment tehát koldulni, azonban az egész napi kéregetés sem hozott többet, mint egyetlen pénzdarabot. el ment az olajárushoz, hogy vegyen egy kis olajat. azonban , azt mondta neki, hogy ilyen kevés pénzért semmit sem vehet. de amikor meghallotta, hogy Buddhának akar áldozatot bemutatni, megsajnálta, és ingyen odaadta neki az olajat. az asszony elvitte a kolostorba, s meggyújtott egy lámpást. letette Buddha elé, és elmondta kívánságát: "nincs semmim, amit áldozzak; csupán ez a kis lámpás. de ezzel az áldozattal a jövőben legyek megáldva a bölcsesség lámpásával! engedd hogy megszabadítsak valamennyi lényt a sötétségtől! hadd tisztítsam el útjukból az akadályokat, és hadd vezessem el őket a megvilágosodáshoz!"
azon az éjszakán az összes lámpásból kifogyott az olaj, ám a koldusasszony lámpása még hajnalban is égett, amikor Buddha tanítványa Maudgaljána összegyűjtötte a lámpásokat. látta hogy az egyik még ég, tele van olajjal, s kanóca egészen új. ezt gondolta: "semmi értelme, hogy ez a lámpás nappal is égjen", s megpróbálta elfújni. az azonban tovább égett. megpróbálta ujjával kioltani, de égve maradt. ruhájával letakarta, így próbálta kioltani, de az csak égett tovább. Buddha figyelte, mit csinál, majd így szólt: Maudgaljána, el akarod oltani azt a lámpást? nem fog sikerülni,el sem tudod vinni onnan, hagyd csak ott békében! ha az óceán valamennyi vizét is ráöntenéd, akkor sem aludna ki. a világ valamennyi folyójának és tavának vize sem oltaná ki. hogy miért nem? mivel ezt a lámpást igazi odaadással áldozták, tiszta szívvel és tudattal. és e miatt hatalmas felajánlásnak számít. később mikor Buddha találkozott a koldusasszonnyal, kinyilatkoztatta neki, hogy a jövőben tökéletes Buddhává fog válni, s a neve Mécsláng lesz.

shakti mudra

ez a mudra nyugtató hatású., segít az elalvásban. érintsük össze a gyűrűs- és kisujjunkat, de úgy, hogy rés maradjon köztük. a mutató-és középső ujjak lazán ráhajlanak a tenyérbe hajlított hüvelykujjakba. fókuszáljunk a légzésre, és lassítsunk kicsit rajta. végezzük el naponta 3-szor, 12-12 percig.

mahasirs mudra

ez a mudra jó a fejfájásra. oldja a feszültséget, és megszünteti a váladék felgyülemlést a homloküregben. a hüvelyk-, mutató-és középső ujjak vége érintkezik. nyújtsuk ki kisujjunkat, a gyűrűs ujjunkat pedig hajlítsuk be a hüvelykujj tövéhez. végezzük ezt el mindkét kezünkkel naponta háromszor 6-6 percig.

garuda mudra

a garuda a misztikus madár, amelyet a hindu mitológia szerint Vishnu nagyúr ül meg. hatalmas és erőteljes, a levegő királya. ez a mudra aktiválja a véráramlást és a keringést. segít továbbá a kimerültség enyhítésében.
e mudrában kulcsoljuk össze hüvelykujjunkat. jobb kezünk a balon helyezkedjen el tenyérrel befelé, és így helyezzük kezünket a hasunk aljára. maradjunk ebben a helyzetben kb. 10 lélegzetvételnyi ideig. majd csúsztassuk kezünket a köldökünkhöz. tartsuk ott újabb 10 lélegzetvételnyi ideig. ezután helyezzük a kezünket a gyomorszájunkra, és tartsuk ott újabb 10 lélegzetvételnyi ideig. majd tegyük a kezünket a szegycsontunkra, fordítsuk a kezünket a vállunk irányába, és tárjuk szét ujjainkat. végezzük ezt el naponta háromszor.

2011. szeptember 16., péntek

bhudi mubdra

az emberi test több mint 80%-a víz, és lényeges, hogy fenntartsuk a víz megfelelő egyensúlyát a testünkben. az ember napi víz- vagy folyadékszükséglete személyenként eltérő, így általános szabályról nem beszélhetünk, de nem árt naponta legalább 10 pohárnyit meginni. nem ártalmas az sem, ha ennél többet iszunk meg. ne feledjük a híres víz- gyógymódot, amely a nap meghatározott időpontjaiban nagy mennyiségű víz megivásából áll. bárhogy is legyen, a víz létfontosságú az emberi test számára, ehhez nem férhet kétség. a víz roppant mértékű energiát hordoz. forrása és tárolója szintén fontos. a hold növekedése és fogyatkozása is befolyással van a test vízáramlására. a bhudi mudra segít szinten tartani a test folyadék egyensúlyát.
a hüvelyk- és a kisujjak vége érintkezik, miközben a többi ujj nyújtott és ellazult marad. végezzük ezt el mindkét kezünkkel naponta 3×15-15 percig.

varuna mudra

ez a mudra nagyon jó a gyomorban és a tüdőben felgyülemlő váladék megszüntetésére. a többlet váladék általában a túlstimulált idegek, illetve túlzott felelősség érzetű emberek esetében jellemző. az ilyen személyek úgy hiszik, hogy minden felelősség az ő vállukra nehezedik, és ennek az érzésnek a testükre gyakorolt hatása a váladék felgyülemlése.

hajlítsuk be a jobb kezünk kisujját, amíg a vége nem érinti a jobb hüvelykujj tövét. ezt követően helyezzük rá a jobb hüvelykujjunkat. a bal hüvelykujjunkat finoman nyomjuk rá, a jobb hüvelykujjunkra, miközben a bal kezünk többi ujjával átfogjuk a jobb kezünk kézfejét.

prithvi mudra

ez a mudra aktiválja az életenergiánkat, azaz  az elemi erőnknek otthont adó alap csakrát.az életenergia feltétlenül szükséges a sikeres élethez. a roppant mértékű életenergia a kimerültséghez hasonlóan látható. a megfelelő életenergia optimalizálja fizikai potenciálunkat, így megvalósíthatjuk mind fizikai, metafizikai céljainkat. ha kevés van belőle, akkor fizikailag és pszichológiailag is kimerültnek érezzük magunkat. a betegek jó példák az alacsony életenergiára. a teljes élethez szükséges az energiahiány megszüntetése, és ehhez a prithvi mudra ideális eszköz.
a hüvelyk,-és a gyűrűs ujj végeit finoman összenyomjuk, a maradék három ujjunk nyújtott és laza. mindkét kézzel végezhető, naponta 3×15-15 percig

2011. szeptember 15., csütörtök

apana mudra

energia mudrának nevezik. ez a mudra segíti a test méregtelenítését. ezen felül kiegyensúlyozó hatást gyakorol az elmére,és segíti a belső egyensúly és az önbizalom létrehozását. a hüvelyk,-a, középső-és a gyűrűs ujj érinti egymást, a mutató és a kisujj pedig nyújtva marad. elvégezhető naponta 45 percig, vagy naponta 3×15 percig

prana mudra

aktiválja az alap csakrát, és növeli a vitalitást. elvégezhető naponta egyszer félórás időtartamig, vagy napi három alkalom 15-25 percig. a hüvelyk,-gyűrűs és kisujj vége érintkezik, a mutató- és a középső ujj nyújtva marad. ez a mudra gyakorolható két kézzel.

ushas mudra

elvégezhető reggel ébredéskor. az ágyban fekve helyezzük az összekulcsolt kezünket a tarkónkra.lélegezzünk be mélyen és erősen néhány alkalommal.nyissuk tágra szemünket és a szánkat, könyökünket pedig nyomjuk le a párnára. kezünk úgy legyen összekulcsolva, hogy a jobb hüvelykujjunk a bal fölött helyezkedjen el enyhe nyomást kifejtve rá. a nők helyezzék a jobb hüvelykujjukat a bal hüvelyk és mutatóujj közé nyomást fejtve ki rá a a bal hüvelykujjal. ez minden nap elvégezhető kb. 10-15 percen keresztül. a második csakrára a szexualitás és a kreativitás központjára van hatással.

2011. szeptember 14., szerda

apan vayu mudra

ezt életmentőnek nevezik, és elsősegélyt jelent szívroham esetén. kétségtelen, hogy a mudrák nagyon jó hatással vannak az egészségre. minden egyes elképzelhető problémára létezik egy mudra. megjegyzendő azonban, hogy ha bármilyen betegségben szenvedünk, kérjük ki az orvosunk tanácsát.ne használjuk a mudrát orvosi kezelés helyett. ez különösen fontos a szív problémák esetén. a székrekedés, a fájó fül és csökkenő életenergia nem okozhatnak azonnali halált, ha azonban olyan érzékeny szervről van szó, mint a szív, akkor ne hagyatkozzunk egyedül a mudrákra. kérjük ki orvosunk véleményét, a mudra pedig vagy megelőzésként, vagy a szükséges gyógykezelés kiegészítőjeként alkalmazzuk.
e mudrrában a mutatóujj a hüvelykujj tövét érinti, a középső- és gyűrűsujjunk a hüvelykujjakat. a kisujj legyen nyújtott és ellazult. ez mindkét kézzel végezhető, naponta háromszor, tizenöt-tizenöt percig, vagy míg a hatás nem érződik.ez a mudra azonnal hat veszély esetén.
rendszeres gyakorlásával pedig erősíthető a szív. azonban- ahogyan említettük- a mudrák nem helyettesítik az orvosi kezelést.

ganesha mudra

ganesha-t, az elefántistent, egyetemesen az akadályok legyőzéseként ismerik. e mudrában a bal kezünk a mellkasunk előtt helyezkedik el tenyérrel kifelé.hajlítsuk be ujjainkat, és ragadjuk meg bal kezünket a tenyérrel felénk néző jobbal. a kezünk így összekapcsolódik. lélegezzünk ki, és erőteljesen húzzuk elfelé egymástól a kezünket a nélkül, hogy elengednénk egyiket a másiktól. a kéz a mellkas előtt található, és ez a cselekvés megfeszíti a felkar és a mellkas izmait. lélegezzünk be, és engedjünk a nyomáson. ismételjük meg ezt hat alkalommal. cseréljük fel a kezek helyzetét, és ismét végezzük el a gyakorlatot hatszor. ezt követően egy ideig maradjuk csendben. a gyakorlat elvégezhető úgy is, hogy egyik vállunkat fölemeljük, a másikat pedig leengedjük. ennek a mudrának a napi egyszeri gyakorlása megerősíti a szívizmokat, megnyitja a hörgőket, valamint oldja a feszültséget. megnyitja továbbá a negyedik csakrát, és önbizalommal tölti meg a gyakorlót.

a mudrák gyakorlása

a mudrákat könnyű gyakorolni. hatásuk megsokszorozódik, ha reiki-vel kombináljuk őket. a gyakorló ekkor érezheti az erős energiaáramlást.habár merev, lefektetett szabályok nem léteznek, néhány irányelv segítségünkre lehet. minden egyes mudra szakaszt a kezünk megtisztításával (dörzsöljük össze őket körülbelül 10 szer, és tartsuk őket a köldök csakránk előtt) kezdjük. ez elősegíti az energiák kezekben való áramlását. ha ismerjük a reiki2őt, akkor elhelyezhetjük az erő szimbólumait és mentális szimbólumot a kezünkre (vagy bármi olyan szimbólumot, amit jónak látunk).
követendő szabály, hogy az ujjainkat összeérintjük, az általuk kifejtett nyomás nagyon kicsi legyen, a kéz pedig laza. a mudrákat bármilyen testhelyzetben elvégezhetjük ülve, állva, fekve, sőt sétálva is. testünk legyen lazult és összpontosított. fontos hogy ne legyünk feszültek, mert az gátolja az energia áramlását. a mudrák az ellazulást, a tudatban utazást és gyógyítást szolgálják. ha ülünk, egyenes háttal, vagy keresztbe tett lábbal, vagy egyenes háttámlájú széken. helyezzük össze ujjainkat az egyes mudráknál leírtak szerint. csak akkora nyomást fejtsünk ki, hogy érezzük az energia áramlását. a mudrák bármikor, bárhol gyakorolhatjuk, de segít, ha jó hangulatban és megfelelő környezetben vagyunk. ekkor semmi sem akadályozza az energia áramlását. sok komoly gyakorló elalvás, illetve ébredés előtt néhány perccel végzi el a mudrákat. ennek megfelelően sok olyan gyakorló is akad, akik mind különböző időszakokban végzi a gyakorlatokat. haladjunk lassan a mudrákkal, ne kapkodjunk! ne próbáljunk sokat gyorsan letudni. könnyű ebbe a hibába esni. a leírásokat és ábrákat tartalmazó könyvek előttünk nagy kísértés, hogy egyszerre sokat elvégezzünk. ez azonban pontosan az, amit nem szabad tennünk.
érezzük ahogy a mudrák hatnak ránk. ne várjunk csodákat, mert akkor csalódottak leszünk, ha nem következnek be. a tapasztalt változások holisztikusak lesznek. elménk gyógyulásával reagál a testünk, és egyre jobban érezzük majd magunkat. az elme sok problémája megjelenik a testben. hogy ezekből kigyógyuljunk, ahhoz először az elmének kell rendbe jönnie, ami időbe telhet. az elme lassan, de biztosan gyógyul, sok csodálatos, örömteli érzést fogunk tapasztalni, a gyógyulásunk pedig végül teljes és tartós lesz. a test megbetegszik, ha az elmében zűrzavar uralkodik, és előfordulhat, hogy életünk hogy életünk különböző időszakaiban más-más mudrára lesz szükségünk. a mudrák állandó gyakorlása a vizualizációval ,és a megerősítéssel oda vezet, hogy az önismeret egy egészen új ösvényére lépünk. csakra energiát hasznosítunk, hangulatunk emelkedetté válik, a nyugalom és a gyógyulás új érzését éljük át.
különböző elméletek vannak meddig kell kitartani egy mudrát. egyesek 45 percet javasolnak. ha ez túl hosszú, akkor osszuk fel 3*15-re mások ettől eltérő véleményt hangoztatnak. előnyös azonban ha rendszert viszünk a dolgokba. kezdetben fáradtságot érezhetünk, ez azonban jó jel. amennyiben idővel elkezdjük jól érezni magunkat-ami relatív lehet-akkor bizonyosak lehetünk benne hogy a mudra használt. a helyes légzés fontos szerepet játszik. az erős kilégzéssel nem csupán szén-dioxidtól szabadulunk meg, de az elhasznált energiától is. tartsunk a szokásosnál egy kicsit több szünetet a belégzés és kilégzés után. lassítsunk légzésünkön, ha meg kell nyugtatni magunkat, és gyorsítsunk rajta ha frissülni szeretnénk. a légzés szerepe nagyon fontos.

2011. szeptember 13., kedd

Namaste


a Namaste jelentése:
a Namaste mozdulat alapvetően Indiai, következésképpen ősi. az Indiai kultúra szerves részét képezi, lényege a két fölfelé mutató tenyér összeérintése a mellkas előtt üdvözlésképpen történő célból. mindig használatos, független az alkalomtól. ebben az egyszerű mozdulatban India, a világ anya-kultúrájának időtlensége rejlik. amennyiben egyetlen mozdulattal szeretnénk jellemezni Indiát, akkor nem kétséges, hogy erre az egyszerű, szerény, de lehengerlő asana-ban Namste-re esne a választásunk.
a namaste azt a hitet képviseli, miszerint mindannyiunk szív-csakrájában rejlik az isteni szikra. a mozdulat a másikban lakozó lélek elismerése a mi lelkünk által. szó szerinti fordításban a nama jelentése meghajolni, az AS az én, a TE pedig te. a namaste tehát azt jelenti hogy meghajlok előtted.
a namaste elvégzéséhez tegyük össze kezünk a szív-csakránál, hunyjuk be szemünket, és bókoljunk fejünkkel.  egy másik változat, hogy kezünket a harmadik szem előtt tesszük össze, bókolunk, majd leeresztjük a szívünkhöz. ez különösen mély tiszteletet jelez.
a tanuló és a tanító számára a namaste teszi lehetővé, hogy a két egyén energikusan és időtlenül kapcsolódjon össze., az én kapcsolat kötelékeitől mentesen.
bárhol bármikor elvégezhető, szertartásosság, vagy előfeltételek nélkül. ösztönös, feltétel nélküli hálaadás a teremtésnek.

2011. szeptember 10., szombat

félelem attól, hogy nem lesz miből élnünk

ez egyetemes félelem, nincs kultúrához, időhöz és helyhez kötve. ez a félelem nagyban hozzájárul a betegségek kialakulásához. sok gazdag ember is szenved ettől, és következményeit érzelemhiányként éli át. a bizonytalanság érzése afféle szellemi vírusként fészkeli be magát tudatunkba, és érzelmi zavarokat okoz, melyek másokra is átvetíthetőek. e félelem következtében csökken életenergiánk, boldogtalannak, elszigeteltnek érezzük magunkat. és minél többet aggódunk, annál nagyobb akadályt gördítünk a változás útjába. talán azért aggódunk emiatt annyira, mert mostanában javaink szerint azonosítjuk magunkat. ha nincs tulajdonunk, azt hisszük, előbb vagy utóbb éhen halunk. sokszor aggódunk amiatt, mikor jön meg a fizetésünk, ki tudjuk-e fizetni a rezsit, a bankkölcsönt, vagy elveszítjük mindazt, amink van-munkánkat, lakásunkat megszokott életvitelünket-,és soha nem szerezhetjük vissza. ekkor pánikba esünk.
az anyagi világ azt fogja adni neked, amit kérsz tőle. időnként meg kell harcolni érte. van amikor könnyen jön minden. olyan ez mint egy betegség szakaszai: egyszer jobban érezzük magunkat, máskor rosszabbodik állapotunk. de van rá orvosság.

MEDITÁCIÓ

a régi Tibetiek azt mondják, ha meg akarunk szerezni valamit, le kell mondani valami másról. de ha nincs semmink, miről mondhatunk le? a semmiről kell elmondanunk.
helyezkedj el kényelmesen, lélegezz nyugodtan.
gondolj az anyagiakkal kapcsolatos félelmeidre. érezd őket külön-külön, és mond ki magadban, nincs szükséged rájuk. bocsásd el őket, és bízd rá a világra. ugyanakkor jelentsd ki, hogy változásra van szükséged, és azzal együtt adj erőteljes lökést magadnak; ösztönözd magad új valóság kialakítására. ezzel az egyszerű gyakorlattal kezdhetjük el a negatív energiák pozitívvá változtatását. képzeld azt, hogy láng lobban benned, felhalmozódott érzelmi szemeted, a tűzből pozitív energiát nyer.

ALKALMAZÁSI TERÜLETEK

-érzelmi: pánikrohamok, gyötrő mohóság, féltékenység, harag, depresszió, ok nélküli fizikai fájdalom, hisztéria, magányosság, letargia
- testi: légzési nehézségek, mellkasi izomgörcsök, stressz alapú működési zavarok, légúti és tüdőbetegségek, fogínyvérzés, emésztési zavarok, bőrbetegségek

2011. szeptember 8., csütörtök

a test és a tudat ciklikus természete

a Tibeti orvosok meg vannak győződve az érzelmi kínok ciklikus jellegéről, és arról, hogy e ciklusok felhasználhatóak az érzelmi zavarok és a test betegségeinek gyógyítására.
a test és a tudat a hold és a nap befolyásának köszönhetően havi ciklusok szerint működik. legaktívabbak a nap és az éjszaka bizonyos óráiban, és főleg a Hold fázisaihoz igazodnak. így bizonyos időszakokban a test és a tudat- saját időzítést is alapul véve- jobban reagál a gyógyításra. ezeket az időszakokat úgy pontosíthatjuk, hogy követjük a hold fázisait. asztrológiai folyóiratokban, de a napi sajtóban is találsz naptárakat, melyek segítségével nyomon követheted a hold fázisait. a régi Tibetiek hittek abban, hogy újhold és telihold idején az égitest energiája a tarkóban áramlik. ilyen napokon érdemes hozzáfogni testünk áthangolásához. az esti vagy a kora reggeli időpontok a legalkalmasabbak. összpontosíts a tarkódra, és képzeld el hogy a hold energiája rajta keresztül beáramlik a szívedbe és keringési rendszeredbe. ez az egyszerű meditációs forma megismertethet tested és tudatod ciklikus energiáival, és előkészíthet a további meditálásokra.

a bölcsesség és a pillanatok közti lét

az emlékek összekötik életünket, összekapcsolják a pillanatokat. az emlékek a nyolc hatóerőből kifacsart, megmerevedett tapasztalatok. az élet ilyen pillanatok sorozata, mely az általunk nevezett képpé áll össze. sokan közülünk azt hiszik, hogy az adott pillanatot is átélhetjük, de ez két okból sem lehetséges. agyunk nem tudja közvetlenül érzékelni a valóságot, mert mindent receptoraink közvetítenek. így mindig csak a néhány másodperccel korábbi múltat élhetjük át. tehát a pillanat elmúlt, mielőtt még felfoghattuk volna.
továbbá a pillanatok az élmények hatalmas és bonyolult világát képezik, hétköznapi értelmünkkel élni a pillanatot szinte lehetetlen volna. nem pillanatokban élünk, hanem a pillanatok közti térben- az ad utat a bölcsesség és öntudat áramlásának. ha hozzákapcsolódik a pillanatok közti térhez, akkor kezdi megtapasztalni ami van, és nem azt ami volt.
a bölcsesség mindenütt ott van, és arra vár, hogy befogadják és felhasználják. de mi csak akkor kezdjük érteni a bölcsességet, amikor a legalázatosabbak vagyunk, és csak akkor kerülhetünk a pillanatok közti térbe, ha igazán megértjük, hogy a mindennapok világát és a bölcsesség világát csak egy átlátszó függöny választja el. gondolj életednek egy olyan időszakára, amikor magadon kívül voltál és nem volt kihez fordulnod. az ilyen helyzetekben rémült mindennapi értelmünk- melyet a hatóerők építenek fel- társalogni kezd belső bölcsességünkkel, melyet nem alkot semmi, csak önmaga. ha ilyen szituációkban be tudsz lépni a pillanatok közti térbe, és bölcsességed hatósugarába, akkor meglátod, fel fogsz frissülni, megszabadulsz félelmeidtől, és megvigasztalódsz. benned van a bölcsesség melyre szükséged van.

hogyan szabadítható fel a bölcsesség

a régi Tibeti emberek semmiben nem különböztek a ma emberétől: nekik is voltak gondjaik, kétségeik és félelmeik. csak hogy manapság a modern élettel járó nyomás miatt- ingázás,munkahelyi stressz, bűnözés, munkanélküliség és számtalan egyéb napi probléma - nem látjuk, miként orvosolhatnánk gondjainkat. a megoldás kulcsa: a probléma gyökerének a megismerése.
ezt a Tibeti Bön és a Buddhista hagyományok tárták fel, és"a nyolc anyagi hajtóerő"-nek nevezték el; e hajtóerők érzelmeink jellegét, természetét írják le. mentális építőköveknek is tekinthetjük őket. törekvéseit látják el alapanyaggal, és életünk eseményeire, a környezetünkben megforduló személyekre adott válaszreakcióinkat befolyásolják. tételesen a következőről van szó: veszteség, szégyen, bűntudat és szenvedés; valamint eredmények, hírnév, elismerés és boldogság. akár negatívak (az első négy) , akár pozitívak (a második csoport) legyenek is, óriási hatást gyakorolnak életünkre. gyermek korunk óta szívjuk magunkba eleminket, és mindennapi életünk valóságának meghatározására használjuk őket. gyakran zavart okoznak fejünkben, és ara kényszerítenek minket, hogy folytonosan keressük azt, amit boldogságnak hiszünk, vagy fordítva: hogy elkerüljük a boldogtalanságot. elég, ha belepillantasz saját életedbe vagy valaki máséba, és látni fogod mindnyájan ki vagyunk téve hatásuknak.
e megbéklyózottság eredményei előre nem láthatóak, és az esetek többségében általunk nem befolyásolhatóak. a bölcsesség akkor lép színre, amikor észre vesszük, hogy a nyolc hatóerő haragból, esztelen sóvárgásból és mohóságból születik. ezek alkotásra és rombolásra kényszerítik az embert. nem baj, ha vágyunk valamire, beszélünk róla, vagy helybenhagyjuk, de ha folyton ugyanazt hajszoljuk, kárt okozhatunk másoknak, és szégyen tárgyává alacsonyítjuk magunkat. például egy jó állást a vele járó hatalomért és pénzért fogadunk el, nem azért, mert valóban szeretjük csinálni; ha valakivel nem azért tartunk fent kapcsolatot, mert szívből szeretjük és együttérzünk vele, hanem mert sütkérezni akarunk a kapcsolattal járó biztonságos fényben.
ha bölcsen akarunk cselekedni, akkor elvágjuk az anyagi hajtóerőhöz láncoló köteléket, legyenek azok negatívak vagy pozitívak, hogy ne azok határozzák meg életünket. csak így válhatunk igazán szabaddá.
ahhoz, hogy ezt megtehessük, bírálat nélkül meg kell tanulnunk elfogadni személyiségünk sötét és világos oldalát, és meg kell értenünk, hogy mind a boldogság, mind pedig a boldogtalanság jó. érdemes elgondolkodnunk azon, hogy köszönet jár a jó időkért, és a rosszakért is.
az igazi bölcsesség szabadságot teremt magának. ha megérted az energiát, amellyel a nyolc hajtóerő olyan ügyesen bánik,akkor befolyásolhatjuk és hatástalaníthatjuk. képessé válsz arra, hogy megfelelően, szakértő módjára használd fel energiád, gondolataid és cselekedeteid.
ha megszabadulsz félelmeidtől, sokkal türelmesebb és könyörületesebb leszel. úgy találod majd, hogy életed természetes úton javul, és magához engedi a jó szerencsét.

2011. szeptember 6., kedd

a betegéghez való hozzáállás

a betegség egy mélyen bennünk gyökerező hozzáállásból keletkezik, mely megszabja, hogyan reagálunk a szenvedésre. ezt az attitűdöt pedig az határozza meg, ahogyan magunkat és az elsajátításra váró leckéket látjuk ezen a világon. gyakran mondogatjuk milyen igazságtalanság, ha egy kedves embert vagy egy aranyos gyermeket végzetes betegség támad meg. hogyan engedhető az meg hogy ártatlan emberek így szenvedjenek?
azért betegedhetünk meg, mert az alapjául szolgáló hozzáállásunk a múlt cselekvéseiből és gondolataiból származó leckékkel küzd. a testi fájdalom és a lelki küzdelem egy és ugyanaz- a karma részei. sokszor súlyosbítja a problémát, amikor testünk sikertelenül próbálja legyőzni a betegséget. azután az következik, hogy lelkünk és személyiségünk hadba száll testünkkel és viselkedésünkkel. ezen a földön valamilyen mértékben mindenki ki van téve az okok és okozatok karmikus folyamatának. betegségnek attitűdünk eredményét nevezzük, amikor a karma átveszi testünk lelkünk irányítását.még a nagy vezetők is rabjai e finom magatartásnak, és betegséggel vagy más szenvedéssel sújtja őket. más emberek is hathatnak karmánkra, ahogy mi az övékre. ha ez a magatartás működésbe lép, nehéz megváltoztatni a lelki folyamatokat, különösen akkor, ha súlyos betegségről van szó, és testünk legyengült, képtelen a hatékony működésre. amikor testünk éltető dinamikája elveszti erejét, szellemünk különválhat testünktől. ez a Tibeti orvoslás szerint akkor történik meg, amikor hozzáállásunk megmérgezi a testet és a lelket összetartó életerőt. a test bánkódik szelleme elvesztése miatt, a szellem pedig pánikba esik, mert nem marad test, mely üzenetit közvetítené az anyagi világnak. az eredmény teljes zűrzavar!
az ártalmas körforgás így működik: a zavarban megreked a betegség, boldogtalanságot és kimerültséget okoz a testnek, akadályozza a pozitív energiák termelődését, azáltal a gyógyulást.
a probléma akkor merül fel, amikor az emberek nem tudatosítják, hogy a világot egymásra kölcsönösen ható-lelki, testi és spirituális-energiák alkotják. ezen energiáknak alapjául szolgál, és azokat egészíti ki a három testben termelődő elem: a gázok a nyál és az epe. minél függetlenebb egy személy világnézete, nála annál erősebben fejeződik ki betegségében a karmikus befolyás.a betegség arra figyelmeztet, hogy maradjunk kapcsolatban az élet hétköznapi eseményeivel, és emlékeztet minket lelki, érzelmi és testi szükségleteinkre. azért leszünk betegek, mert megfeledkezünk a természet körforgásában elfoglalt helyünkről. minél jobban eltávolodunk a betegség fogalmától, annál valószínűbb, hogy megbetegszünk.de ha fejlesztjük önismeretünket, és vállaljuk a felelősséget gondolatainkért, és tetteinkért, lassan tudatára ébredünk, miért szenvedünk és miért vagyunk betegek.

a (meg)hallgatás

a hallás és a (meg)hallgatás két különböző tevékenység. a hallás ösztönös, aktív tudati folyamat,mely képessé tesz minket arra, hogy észleljük a környező világot, és megértsük , amit hallunk. a hallás "hétköznapi értelmünk" része.
a meghallgatás olyan szellemi képesség, mely lehetővé teszi, hogy egyé váljunk azzal, amit hallgatunk, és megértsük annak lényegét. ez a hallgatás aktiválja számunkra a hallgatott személy vagy bármi más lényeges sajátságait. messze túlmutat fülünk használatán ; e folyamatban minden érzékszervünk részt vesz. ha nyitott szívvel hallgatunk, hozzájárulunk mindkét fél-hallgató és hallgatott - megnyugvásához, egészségünk megőrzéséhez.
ám ami a legfontosabb: az igaz hallgatás a tisztelet és az együttérzés jele, bármit is hallgasson az ember. hallgatás kulcs testünk zárjához. a tudat pedig ajtó, mely akkor nyílik meg, ha tisztességesen hallgatunk. figyelj oda tested energiáira és tudására, akkor tudni fogja, hogy értelmünkhöz hasonlóan, az is ciklusokban működik, és megmutatja önnek az átalakuláshoz vezető utat.

a belső hallgatás



a csend folyamat.
ne a hangok hiányához kapcsoljuk.
meg kell tapasztalnunk,hogy megérthessük.
a hallgatás az ember tudatának folytonos képessége. a hallgatás lehetővé teszi, hogy kiterjesszük tudatunkat,és kisöpörjük személyiségünkből a felesleges elemeket. azáltal láthatjuk majd tisztábban.
közben az is kiderül, szeretjük-e saját társaságunkat vagy sem. minél több időt töltünk csendben, annál inkább alkalmassá válunk arra, hogy megértsük a belső változások szellemi és fizikai szeretetét. a fejlődés érdekében nem szabad félnünk a csendtől. szomorú lenne, ha csak hangok hiányának tekintenénk.a csend igenis csupa hang és mozgás. hasonlít a tornádóhoz: annak is van magja,melyet roppant energiák vesznek körül. minél jobban megértjük a hallgatást, annál többet tudhatunk meg a meghallgatásról, a beszédről és a gondolatokról. a hallgatás a világos gondolkodás első lépcsőfoka. mint annyi minden életünkben, a hallgatást is meg kell tapasztalnunk, hogy megérthessük a lényegét. többségünk ritkán tapasztalhatja meg az igazi csendet, mert túlságosan elfoglaltak vagyunk,figyelmünket elvonják a mindennapok gondjai,egyszerűen nincs időn arra, hogy csendben maradhassunk egy kicsit. ne feledjük a csend bennünk van.
ha ezt felfedezzük, akkor egész életünk meg fog változni. valami mást akarunk majd,valamit, ami sokkal inkább teljessé teszi életünket. lehet hogy korábbi életvitelünk unalmasnak és idejétmúltnak tartjuk az után. az is előfordulhat,hogy szinte felfoghatatlanul gazdagabbnak érezzük magunkat.
a beteljesedés még nem az igazság, és nem a boldogság. ebben az összefüggésben a beteljesülés azt jelenti, véget ér a megértés folyamata. ez a beteljesülés akkor érhet téged, ha megengeded, hogy a csend manifesztálódjon belső világodban.

megosztozás, elfogadás és adni tudás



e három tényező határozza meg személyiségünk emberiességének eredményét. mégis hajlamosak vagyunk arra, hogy megfeledkezzünk róluk, mint kommunikáció formáiról,mert életünk szinte minden percében jelen vannak,pedig az, hogy mennyit adunk, kapunk és min osztozunk meg, hozzájárul ahhoz, hogy jobban megérthessük önmagunkat.az elvárások nélküli adni tudás megnyugtató és gyógyító hatású, és ez vonatkozik az elfogadó félre is. az ügyesen végzett megosztással igazoljuk, hogy vigyázunk arra,amink van, de a forrásokat-kicsit vagy nagyot- készek vagyunk mások rendelkezésére is bocsátani,hogy ők is élvezhessék áldásait. az elfogadás a legnehezebb tényező, mert alázat is társul hozzá. el kell fogadni azt a személyt is, aki hozzáad valamit a tudatunkhoz. nem árt tudni mikor válik hasznunkra az elfogadás, és mikor nem tanácsos belebonyolódni. az elfogadás művészete az egész világon áramló pozitív energiahullámot hoz rétre, növeli a nemeslelkűséget, az anyagi jólétet, serkenti a tudományos és kulturális fejlődést. mindnyájan részesei vagyunk e folyamatnak, és mindannyian felelősek vagyunk bolygónk evolúciójának alakulásáért. nem csak a föld gazdái vagyunk, hanem önmagunkéi is. ez azt jelenti, törődnünk kell önmagunkkal,és ezt leginkább úgy tehetjük meg, ha nemeslelkűen adakozunk, osztozkodunk a jón, és megfelelő módon elfogadjuk az emberek kedvességét. nincs nagyobb élmény annál, mikor azt tapasztaljuk, barátságosan bánnak velünk.ez az aktus mindannyiunkat átformál, és képessé tesz arra, hogy az élményen megosztozzunk. a mindennapi élet maszkja alatt ott lesz igazi arcunk, mely meg mutatja kik is vagyunk valójában.

2011. szeptember 5., hétfő

belső világunk


belső világunk a titkok, álmok, remények, vágyakozások, fantáziák és tervezgetések birodalma, valamint az epekedésé, haragé, szereteté és a boldogság utáni sóvárgásé. ez a belső világ egyszerre lehet szent és zűrös is. itt sorvadozik vagy virágzik életerőnk, mert vágyainkon keresztül ezen a helyen hozzuk létre identitásunkat. életerőd az te lelkedben aktívan működő, domináns érzelmi erők értékeit ragadja meg és viszi tovább.ezek az erők táplálják a egyéniséged. az életerő valójában tiszta és hamisítatlan, figyelmes és éltető. de könnyen beszennyezhetjük ismételten előforduló negatív cselekedetekkel és gondolatokkal. ilyen például testünk tönkretétele kábítószerekkel, vagy helytelen viselkedés, mellyel fájdalmat okozunk, vagy zavarodottságot keltünk, akár önmagunkról, akár másokról legyen szó. egyszóval mindannyiunknak tisztában kell lennünk belső világunk természetével. ott vagyunk ahol lenni akarunk? boldogok vagyunk ott? belső világunk teszi lehetővé, hogy a környezetünkhöz kapcsolódjunk. általa érünk el minden eredményt és sikert életünkben. belső világunk jelöli ki, mire van szükségünk, és mire vágyunk, mert az mi magunk vagyunk. összehangoltan működő belső világ nélkül nincs életünk, csak tudatlanul, erőtlenül töltött életszakaszaink, melyeket irányítani kellene. ha életünk erősebbnek bizonyul önmagunknál, belső világunknak sürgős segítségre van szüksége.
csaknem mindannyian hagyjuk, hogy életünk belső világunk felszínén lebegjen, és egyáltalán nem tudjuk, mire vagyunk képesek. pedig ha vesszük a bátorságot, és megvizsgáljuk bensőnket, fel fogjuk fedezni, hogy a félelem és harag mellet végtelen szépség és és örök fény is sugárzik belőlünk,mely megvilágítja a kiaknázatlan lehetőségek univerzumát. belső világunk magja az elapadhatatlan szeretet, melynek megértésére nincs szükség nyelvre, intelligenciára: és a szív, mely mindig készen áll az alázata.

a lélek energiája és az életerő megteremtése


a Tibeti bölcseletek szerint a lélek építése az életerő függvénye. az életerő táplál és működtet minket. életerőnk raktára fogantatásunk pillanatában jön létre, és megszületésünkkor aktiválódik. nekünk, érző, tevékeny és gondolkodó lényeknek igen nagy szükségünk van rá, és döntő fontosságú egészségi állapotunk szempontjából is. de ezt az életerőt felemészthetik életünk kedvezőtlen fordulatai, és az is lehetséges, hogy nem pótolható többé.ha ez megtörténik, betegség, szenvedés, boldogtalanság, szerencsétlenség vagy leküzdhetetlen akadályok hatolnak életünkbe, és a léleképítés munkája nem folytatható.
a felemésztett energia megpróbálja pótolni önmagát, de a folyamat eltorzul, és az eredmény az, hogy az akadályok és problémák újra és újra visszatérnek akkor, amikor az ember azt hinné, már megbirkózott velük.
minden az életerő hiányából származik. csak teljes életerő birtokában küzdhetjük le gondjainkat.
az életerő visszaszerzése nem könnyű feladat, de megoldható. apadó életerőd pótlása kezdetén első lépésként igyekezz minél többet megtudni saját hátteredről. sorakoztasd fel magadban életed hullámvölgyeit, határozd meg, mikor volt sikertelen, gondold át, milyen emberek vettek körül akkoriban, és mit jelentettek ők neked.
meg fogod látni, hogy életed ciklusokból áll-jókból, rosszakból-, és azok megfelelnek életerőd változásainak.
ha gyakoriak a hirtelen változások életünkben, akkor életerőnk labilis, törékeny, és az ismétlődő problémák, kellemetlen helyzetek és akadályoztatások előjelének tekinthető. vizsgáld meg e ciklusokat, hogy megérthesd, miért csappant meg életerőd.
nem az a cél hogy több életerőre tegyél szert- végtelen erővel jöttél a világra-, hanem hogy javíts a minőségén,    erősítsd és tartósabbá tedd. ha tisztelettel bánsz magaddal, vigyázol egyensúlyi állapotodra, akkor visszaszerezheted életerődet, mely hozzásegít a boldogsághoz, a jó szerencséhez, és lehetővé teszi lelked tovább építését.

spirituáli tudatosság 21.század

a 21.században a Tibeti bölcsesség azt tanítja, hogy az új tudásanyag alapjai a női és nőies tudatosság hangsúlyozottságában manifesztálódnak, és befolyásolják a világnézetet és az egyéni fejlődést. ez a nőies tudatosság új gondolkodásmódot hoz létre, új látásmóddal egészíti ki az emberi természetet, és nem lesz következő lépés az evolúciós ösvényen, mely közelebb viszi az emberiséget ahhoz, hogy jobban megértse spirituális erejét.
ez a jelenség új erőt ad minden férfinak, mind a nőknek, új alapokra helyezi az egyén felelősségét, és felülvizsgálja életmódunk prioritásait. az egyéni és a társadalmi spiritualitás lesz az egyetlen emberi erőforrás, mely hozzásegít minket ahhoz, megértsük önmagunkat és bolygónkat. valahol mélyen önmagunkban az emberek az egész világon kezdik megérteni, nem jön el az úgynevezett "új világ", bár a tudomány, a technika és a racionális filozófiák hozzájárulnak az anyagi és szellemi jóléthez, spirituális szükségleteink nem találkoznak össze. bölcsességünk és magasabb tudati állapotunk lehet az egyéni szellemi boldogság egyetlen szigete. a magasabb szintű emberiség kifejlődése, mely fajunk minden egyedét összeköti. de még nem jutottunk el odáig. ezekben a zűrös időkben a múlt, a jelen és a jövő gondos elemzése és megértése hozhatja el számunkra az éleslátást.
sokan megértik közülünk, hogy földünk egyszerűen csak egy állomás a magasabb szint felé. de gyakran pont azon észleléseink elől zárkózunk el, amelyek felfednék nekünk belső világosságunkat; ragaszkodunk e világhoz és annak kisugárzásaihoz. ezzel azt kockáztatjuk, ha nem nyújtjuk ki kezünket-nevezzük bárhogy-a mennyek vagy egy magasabb tudati állapot felé, akkor tudatunkat lassan a pokolba taszítjuk.
földünk fájdalmas kamaszkorát éli.nem csak az emberi faj fiatal,hanem a hely is ahol élünk. egyfajta globális pubertáson esünk túl. a régi és az új közé préselődve megfeledkezünk az állandóról, mely mindig létezik, tekintet nélkül a történelemre, naptárokra vagy a politikára: mind egyéni képességeink, mind az egész emberiség összeköt minket egymással és a természet ajándékaival. ezért kell hagynunk, hogy felülemelkedjen bennünk az alázat. az alázat a nemeslelkűség alapját képezi.
erre az alázatra akkor találunk rá, ha arra serkentjük magunkat, hogy egyszerűen gondolkozzunk és őszintén cselekedjünk. tiszteld a társadalmat, amelyben élsz, és próbáld megérteni milyen nagy értéket képvisel az, amid van, és amilyen vagy. éveken át tartó gyakorlás nélkül is képesek vagyunk arra, hogy megértsük és megtapasztaljuk, mekkora spirituális erő lakozik bennünk. csak őszinte szív és szellemi összpontosítás kell hozzá. a célunk az, hogy felfogjuk a dolgok spirituális természetét.abból fejlődik ki a szabadság,béke, a boldogság és a tudatosság megjelenési módjai.

2011. szeptember 2., péntek

mantra...sutra....hanganyag


                             

                                 



                           

                           

                               

                             

                           

                               





egy óriási monológ....